Членовете на НАТО провеждат военноморски учения в региона на Черно море в едно от най-големите водени от Румъния учения за годината, докато европейските съюзници обмислят дългосрочната надеждност на гаранциите за сигурност от Съединените щати при президента Доналд Тръмп, пише The Associated Press, цитирана от "Фокус".
Над 2300 военнослужещи от 12 страни участват в учението „Морски щит“, насочено към укрепване на сътрудничеството между съюзническите военноморски, въздушни и сухопътни сили. То се проведе в румънските води на Черно море и делтата на река Дунав.
Участват 1600 румънски войници заедно с 11 партньорски държави - Албания, България, Канада, Франция, Гърция, Италия, Обединеното кралство, Холандия, Испания, САЩ и Турция.
Ученията в Румъния, която граничи с Украйна, идват в момент, когато европейските съюзници се надпреварват да увеличат разходите за отбрана, тъй като отношенията със САЩ се обтегнаха при управлението на Тръмп, тъй като той търси по-тесни връзки с руския президент Владимир Путин, докато настоява за прекратяване на войната в Украйна.
Двуседмичните учения Sea Shield 25 се провеждат в морето, по реки, на сушата, под вода и във въздуха. Те имат за цел да засилят готовността на НАТО срещу "много сложни сценарии" като координирани морски и въздушни атаки или хибридни заплахи, според военноморските сили на Румъния.
Тези учения са най-големите, организирани под румънско командване тази година и се провеждат в момент, когато европейските съюзници обмислят дългосрочната надеждност на гаранциите за сигурност на САЩ при президента Доналд Тръмп, съобщава AP.
Учението беше организирано за първи път през 2015 г. Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. направи учението все по-актуално, а военноморските сили на Румъния го описват като „най-сложното събитие“, което провеждат.