Bloomberg: "Коалицията на желаещите" губи САЩ - Украйна е изоставена. А кой ще спре Путин?

10.04.2025 13:33

Планът за изпращане на миротворци в Украйна рискува да стигне до задънена улица без ясни ангажименти от страна на САЩ, пишат Аня Нусбаум, Елън Милиган и Андреа Паласиано за Bloomberg. Европейците са в отчаяние - без американска подкрепа е невъзможно да се сдържи Русия. Явно "коалицията на желаещите" ще си остане клуб на безпомощни мечтатели.

„Коалиция на желаещите“, която да гарантира сигурността на Украйна след евентуално прекратяване на огъня, водена от Великобритания и Франция, рискува да закъса без твърди ангажименти и ясни гаранции от Белия дом, твърдят информирани източници.

Коалиционните министри на отбраната се срещат под егидата на НАТО в четвъртък на фона на спора между Лондон и Париж относно това дали изцяло доброволческите мироопазващи сили се нуждаят от подкрепата на САЩ, казаха източници, пожелали анонимност. Британският премиер Киър Стармър даде да се разбере, че без гаранции за сигурност на САЩ подобни сили не биха били жизнеспособни.

Европейските лидери се опитват да си извоюват роля във водените от САЩ преговори за прекратяване на огъня в Украйна. Лондон и Париж се опитаха да убедят Доналд Тръмп да предложи военновъздушни сили, наблюдение на границите и разузнаване вместо войски, но президентът на САЩ отказа да се ангажира, откакто планът им беше разкрит преди два месеца.

Британски служители настояват, че Америка остава жизненоважен елемент от коалицията - която включва съюзници от ЕС и НАТО, както и страни извън НАТО, които са се съгласили да подкрепят Украйна на фона на общото отстъпление на САЩ. Американската подкрепа е жизненоважна, тъй като гаранциите за сигурност на САЩ са "единственият начин" да бъде възпряна Русия да атакува отново Украйна, каза Стармър през февруари, докато планът се формулираше.

Около 15 страни са потвърдили желанието си да дадат войски, според хора, запознати с въпроса. НАТО не участва пряко на този етап, но Канада и Австралия са предложили да пратят войски, заедно с европейски сили, казаха официални лица.

След посещение в Украйна, което включваше оценка на нуждите на страната, френските и британските командири ще информират министрите на отбраната и ще представят варианти за конкретни планове. Обхватът на интервенцията все още се обсъжда.

Предложеният формат на бъдещите сили предполага те да бъдат разположени едва след влизане в сила на мирното споразумение. Основната линия на възпиране ще бъде напълно оборудваната украинска армия. Европейските войски ще гарантират сигурността на ключовата национална инфраструктура, големите пристанища и градове далеч от фронтовите линии. Мощните украински въоръжени сили ще станат неразделна част от коалицията, казаха западни служители.

Сигурността на Европа навлезе в период на нестабилност, като съюзниците призовават Съединените щати да координират с тях плановете си за намаляване на военното си присъствие на континента, за да избегнат дестабилизирането на отбраната на НАТО, съобщи по-рано Bloomberg.

Европейски служители, също пожелали анонимност, казаха, че са се примирили с факта, че администрацията на Тръмп почти сигурно ще изтегли някои от около 80 000 американски войници на континента, включително от някои източни страни, които са най-изложени на руската заплаха. Те казаха, че фокусът е върху смекчаване на най-лошите ефекти от такава промяна.

Германският министър на отбраната Борис Писториус нарече заплахата за мира в Европа най-сериозната от десетилетия. "Новото федерално правителство ще трябва да се съсредоточи върху тази напрегната ситуация, тази постоянна криза на европейската сигурност от самото начало", каза Писториус пред войници по време на посещение в новото оперативно командване на Бундесвера в Берлин.

"Предизвикателствата пред Германия и цяла Европа са безпрецедентни", каза Писториус, който се готви за нов мандат при новия канцлер Фридрих Мерц. "Трябва да изберем правилния курс за защита и сигурност на нашата страна. И трябва да го направим сега – и то решително."

Германия ще има много по-голям принос за сигурността на Европа, добави той. Това ще стане съвместно с европейските партньори и съюзниците от НАТО. "И ние ще трябва да поемем една от водещите роли", каза Писториус.

Превод и редакция: Епицентър.БГ

Източник: epicenter.bg

Свят
Подобни  

Израел поиска помощ от България за справяне с огнената стихия край Йерусалим

30.04.2025 19:45    

Министърът на отбраната Израел Кац нареди на военните да изпратят

Китай отвръща на удара: COVID-19 може да е възникнал в САЩ

Китай отново постави под въпрос твърденията, че COVID-19 е възникнал в лаборатория в Ухан, като този път заяви, че вирусът може да има произход в С

Строго секретно: САЩ тества хиперзвуковото си оръжие с голям обсег Dark Eagle

Министерството на отбраната на САЩ проведе секретен тест на своето хиперзвуково оръжие с голям обсег Dark Eagle (Тъмен орел) през уикенда. Според м

Путин потвърждава своята готовност за преки преговори с украинците без всякакви предварителни условия

Президентът на Русия Владимир Путин е отворен към идеята за постигане на мир в Украйна, но това не може да се случи толкова бързо, колкото САЩ иска