Първан Симеонов: Вотът няма да мине, любопитна е синхронизацията на Радостин, Костадин и Ивелин

10.04.2025 14:34

Вотът на недоверие към правителството, внесен от МЕЧ, е изгоден за двете страни, защото МЕЧ ползват ускорението, което им даде ходът на Наталия Киселова. Вотът няма да мине. Интересно е да се наблюдава това сработване на Радостин, Костадин и Ивелин, тази синхронизация на формациите е любопитна, предупреди Първан Симеонов от социологическа агенция "Мяра" в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира внесения вот от МЕЧ, както и какво може да се очаква.

Симеонов припомни, че преди години, когато 3 националистически формации - "Атака", ВМРО и НФСБ, застанаха зад обща цел - кандидатурата на Красимир Каракачанов за президент, той е събрал 570 000 гласа. А на предишните президентски избори е получил около 30 000 гласа.

И затова основателят на социологическа агенция "Мяра" смята, че тези действия с вот на недоверие може да се окажат вид синхронизация за по-нататък.

"И тримата лидери имат его, но е интересно да се наблюдава радикалния сектор. Различни са, но се конкурират за един и същи електорат. Чудно ми е, ако някога на президентски избори те застанат зад нещо общо", сподели той.

Според него, това което вотът прави, е, че очертава широката управленска ниша, а тя е от ПП-ДБ до ДПС-НОВО НАЧАЛО и "осветлява реалната подкрепа за това управление":

"Привидно Бойко Борисов може да избира между проевропейци и балканци. ДПС-НН е неизбежност за това управление, докато ПП-ДБ може да бъде избегнато".

И смята, че това, което имаме като теми, е малко странно, а управленският модел "Борисов-Пеевски" е познат от дълги години.

"Това, че има ново правителство, не означава нов модел на управление. Ако питаме хората кога да искаме вот на недоверие за корупция, ще кажат "давайте веднага". Но опозицията е затова. Проблемът е, че се понатрупаха малко и леко пресилено някакви обвинения към това управление за грехове на предишни правителства – за контрабандни канали, например", обясни Първан Симеонов.

И смята, че шансът на това правителство е в това, че опозицията е много разцепена.

"Представете си колко трудно е на АПС да напусне управлението, битката за ДПС е окончателно спечелена от Пеевски и колко е трудно Пеевски да застане срещу това управление. Питанката е, Борисов дали няма да иска да преформатира управлението, защото едва ли е доволен от ролята си", посочи Първан Симеонов.

Той предупреди, че тези, които съветват Борисов да се кандидатира за президент, му правят мечешка услуга.

Симеонов коментира и насъбиращата се гражданска енергия:

"Казусът "Сияна" и много такива показват колко изтънели са нервите на българите. Приеха с облекчение, че има правителство, но всяко прекаляване на властта и разбунтуване на народи около нас сгъстява очакването да избият някакви протестни настроения у нас. Може да не се оправдае, защото 2020 г. изпуснахме парата. Но извън политиката, казусът може да избие в антиуправленски".

Социологът смята, че гражданската енергия от 2020 г. не е изчезнала, просто не е намерила стопанин.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Серия трусове удари до Истанбул, най-силният - с магнитуд 6,2, бе усетен на много места в България

23.04.2025 14:23    

Земетресение с магнитуд 6,2 бе регистрирано днес в района на Истан

Главният архитект на София свиква експертни консултации

Главният архитект на София арх. Панайотова е отправила покана за среща към съсловните организации Камара на архитектите в България (КАБ), Съюз на а

ЕК: Присъединяването на България и Румъния към Шенген значително укрепва икономиката на ЕС

Пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство значително укрепва икономиката на ЕС и се очаква двете страни да спестят

Скандалът се разраства! Районен кмет обвини ПП за случващото се в гетото в "Захарна фабрика"

Незаконният ромски катун в столичния квартал "Захарна фабрика" беше сравнен със земята миналата седмица. "Няма политическа грешка в бу