Алармираща статистика разкри сериозен проблем сред младото поколение в България. Около 120 000 български граждани до 30-годишна възраст имат просрочени задължения към частни съдебни изпълнители (ЧСИ), съобщи Сийка Анадолиева от Камарата на частните съдебни изпълнители по време на форума Money.bg Лични финанси.
"Цифрата от 120 000 млади хора звучи наистина стряскащо, а още по-стряскащо е, че нашите наблюдения по изпълнителните дела показват, че възрастта на длъжниците непрекъснато пада", споделя Анадолиева.
Тревожна възрастова статистикаДанните сочат, че 4000 от младите длъжници са на възраст между 18 и 20 години - някои от тях все още ученици. В групата между 20 и 25 години попадат над 36 000 души, а най-голямата група от близо 80 000 души е във възрастовия диапазон 25-30 години.
Основни причини за задлъжняванетоСпоред експертите, водеща причина за натрупването на дългове са потребителските кредити за луксозни стоки, техника и ваканции. "Младите хора искат да имат един по-добър стандарт на живот, отколкото позволяват доходите им", обяснява Анадолиева.
Проблеми в работната средаHR експертът Петър Джугански алармира за нарастващ брой случаи на служители със запорирани сметки. "През последните години тези случаи, с които аз съм се сблъскал, не са един и два. А когато има запор, служителят иска да си получава заплатата си в кеш, защото тя е запорирана. Това обаче не е законно", подчертава той.
Липса на финансова грамотност"Генералният проблем, свързан с финансовата грамотност на българите е, че не само в училищата, но и в семействата не се говори достатъчно за пари", коментира Джугански.
Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд" прогнозира увеличение на необслужваните заеми в следващите години. "Моята прогноза за следващите години е за ръст на кредити. Но това, което се надявам да се случи към април 2026-а година е поне тези кредити да са в евро", споделя той.