Германия планира да въведе още тази година нов модел за доброволна военна служба

11.04.2025 11:55

Германия планира да въведе още тази година нов модел за доброволна военна служба, заяви министърът на отбраната Борис Писториус, цитиран от ДПА и БТА.

"След като законодателният процес приключи, ние може да започнем да приемаме и обучаваме първите наборници", каза Писториус за агенцията. По думите му тази година се очаква да постъпят на служба около 5000 нови военнослужещи.

Политикът от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) посочи, че през последните няколко месеца са били реализирани основните дейности по въвеждането на новия модел и че прилагането на правилата ще започне бързо след като новото федерално правителство встъпи в длъжност.

ГСДП и оглавяваният от Фридрих Мерц консервативен блок Християндемократически/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) тази седмица постигнаха споразумение за формиране на коалиционно правителство. Очаква се Писториус да запази поста си на министър на отбраната в новия кабинет.

"Смятаме, че един атрактивен модел за военна служба ще привлече достатъчно доброволци", каза Писториус. "Ако в даден момент се окаже, че нещата не стоят така, тогава ще трябва да решим дали да въведем задължителна военна повинност за младежите", добави той.

През 2011 г., Германия отмени задължителната военна и гражданска служба, която беше въведена 55 години по-рано. Въпреки това законът, който позволява наборна военна служба за мъжете, остава в сила и може да бъде задействан в случай на извънредна ситуация, припомня ДПА.

Писториус каза, че по план новият модел ще започне да се прилага още тази година. Той посочи, че социалдемократите и консерваторите са постигнали съгласие, че трябва да се увеличи числеността не само на редовната армия, която наброява 180 000 мъже и жени, но и на резервистите.

Министърът обаче предупреди, че Бундесверът вече не разполага с капацитета, който е имал преди 30 години, и че страда от недостиг на легла, казарми, инструктори и оборудване.

Източник: epicenter.bg

Свят
Подобни  

Нова сесия - нови скандали между депутатите (ОБЗОР)

29.04.2025 21:02    

Начало на новата сесия на парламента. Депутатите ще работя

Владимир Путин: Русия е готова за преговори без предварителни условия

Кремъл заяви днес, че Украйна все още не е отговорила на предложението на руския президент Владимир Путин за преки мирни преговори, както и на обяв

Испания се връща към нормалността след историческото прекъсване на тока

Подобрява се ситуацията в Испания след най-мащабното спиране на тока в историята на страната. Електричеството е възстановено в 87% от засегнатите р

Поредица от земетресения разтърсиха Турция

Серия от три земетресения бяха регистрирани в Западна Турция през последните 24 часа, съобщава Европейският сеизмологичен център (