Съединените щати обявиха седмицата за "решаваща" за преговорите по войната в Украйна. Държавният секретар Марко Рубио обяви, че споразумението е близо, но не достатъчно близо. Президентът Доналд Тръмп от своя страна си даде малко по-дълъг срок - от две седмици, като сподели, че е разочарован от Русия и призова Москва да спре атаките си срещу Украйна.
Пред репортери в Ню Джърси, Доналд Тръмп заяви, че смята, че украинският му колега Володимир Зеленски е готов да предаде Крим на Русия като част от мирно споразумение - въпреки че Киев вече е отхвърлял подобно предложение. Тръмп също така призова Владимир Путин да спре атаките си в Украйна.
"Искам да спре да стреля, да седне и да подпише договор. Вярвам, че имаме условия за сключване на сделка. Искам да я подпише, да приключи с нея и просто да се върне към живота", каза американският президент.Според Тръмп, подписването на споразумение може да бъде постигнато в рамките на две седмици. Американският президент сподели още, че срещата му на четири очи с Володимир Зеленски във Ватикана в събота е преминала добре."Мисля, че срещата премина добре. Ще видим какво ще се случи през следващите няколко дни. Вероятно ще научим много неща. Много съм разочарован, че Русия продължава да изпраща ракети. Много съм разочарован. Ще видим как ще се развият нещата", каза още Тръмп.На въпроса дали има доверие на президента Путин президентът на САЩ отговори: "Ще ви съобщя след около две седмици."
Коментар дойде и от Кремъл.
"Русия очаква от Украйна сигнал, че е готова за възобновяване на преките преговори за спиране на войната, но засега не вижда признаци за напредък по този въпрос", заяви говорителят Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс", предаде БТА.
„Очакваме го от Киев. Във всеки случай Киев трябва да предприеме някакви действие в тази насока. Нали при тях има юридическа забрана за това. Засега обаче не виждаме никакви действия“, отговори говорителят на журналистически въпрос от кого Русия чака сигнал по този въпрос - от Вашингтон или директно от Киев.
Песков коментира и неотдавнашните призиви на Тръмп за спиране на руските удари по украински обекти, отбелязва ТАСС.
„Имаше подобно изказване на Тръмп. Специалната военна операция обаче продължава. Неведнъж нашият президент потвърждаваше готовността на руската страна да седне на масата за преговори с Украйна без предварителни условия, за да се насочат процесите към мирно уреждане“, посочи говорителят.
По думите му, САЩ също продължават усилията си за насочване на „процесите към мирно уреждане“.А междувременно, Северна Корея потвърди за първи път, че е изпратила войски в подкрепа на Русия във войната й срещу Украйна. В съобщение на севернокорейската информационна агенция днес се посочва, че Пхенян е разположил войските си по заповед на лидера Ким Чен-ун, в съответствие с договора за взаимна отбрана на Пхенян с Москва от 2022 г.
Според изявления на Севернокорейската Централна военна комисия войниците, изпратени в Украйна, са се сражавали с храброст и героизъм, както биха го направили, ако защитавали собствената си страна. По данни на украински източници Северна Корея е изпратила около 14 000 войници, включително 3 000 допълнителни подкрепления, които да заместят загубите на бойното поле.
Южна Корея реагира остро на информацията.
"Участието на Северна Корея във войната в Украйна е явно нарушение на Устава на ООН и резолюциите на Съвета за сигурност и представлява незаконно действие. Официалното признаване на това участие от страна на Северна Корея само по себе си е признание за престъпление", заяви Чон Ха-Кю, говорител на министерството на отбраната на Южна Корея.
Миналата седмица Москва обяви, че украинските сили са били изгонени от последното руско село, което са държали в Курска област, въпреки че Киев отрече това твърдение и заяви, че негови войски все още действат на руска територия.