Очевидно целта на тези вотове на недоверие през седмица е да не работи парламентът ефективно, да не работи и кабинетът, предлагам след всеки един вот на недоверие, който внасяте, да гласувате по три-четири закона от предложените от кабинета и гласувани вече от комисиите, за да свършим нещо полезно за българските граждани, не само да си чешем езиците. С тези думи министърът на правосъдието Георги Георгиев се обърна към вносителите на вота на недоверие към правителството 54 депутати от "Възраждане", "Морал, единство, чест" и "Величие", предаде БТА.
Министър Георгиев представи антикорупционните действия в законодателните мерки, предприети от страна на правителството в кратките срокове, в които то работи.
Позволете ми да откроя някои от най-важните законопроекти, публикувани на интернет страницата на Министерството на правосъдието, част от тях вече са и в парламента, настоя Георгиев.
Правосъдният министър визира промени, изготвени в Наказателния кодекс (НК), Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Адресираме с тях препоръките на работната група за борба с подкупването на чуждестранни длъжностни лица в международните сделки, каквито препоръки имаме като част от мерките, необходими да бъдат приети в България за изваждането ѝ от сивия списък, обясни той.
Ако мислите, че има нещо патриотично и нещо нормално в това държава на 1300 години поради престъпно бездействие на отговорни политически лица да не си изпълнява ангажиментите и да не продължава с усилията си и в крайна сметка като резултат от това да стане зона с висок риск от пране на пари – ето резултатите, коментира Георгиев. Единственият начин да преодолеем тази негативна тенденция е с приемане на законодателството, подготвено от кабинета, добави той.
Предложените изменения и допълнения в НК на първо място имат за цел да изменят състава на престъплението за подкуп на чуждестранно длъжностно лице, да се обхване всяко използване на служебното положение и прочие. Наред с това имаме промени в НПК, които имат за цел да гарантират, че когато е уместно производството срещу физически и юридически лица ще се развива паралелно в едно и също дело, следвайки най-добрите практики на ОИСР, разясни министърът.
По думите му, за да се случи членството в ОИСР и еврозоната, е необходимо страната ни да отговаря на международните стандарти. Това означава да кипи трескава законодателна дейност и в парламента, а не само в Министерския съвет и министерствата, които подготвят такива проекти, добави Георгиев.
Предлагаме промени в ЗАНН, които имат за цел прецизиране и завишаване на санкциите по отношение на юридическите лица. За пръв път в законопроекта се регламентира възможността за образуване на производство за реализиране отговорността на юридическите лице в случаи за превенция на тероризъм, изпиране на пари или за престъпления, извършени по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група, обясни министърът и добави, че за пръв път в действащото законодателство в областта на отговорността на юридическите лица има възможност и за допълнителни неимуществени санкции, наред с имуществената такава.
Правосъдният министър обясни, че се променя разпоредбите на НК, свързани с отнемането на престъпно придобито имущество. Освен тези промени в законодателството, правосъдният министър визира още от антикорупционните законодателни усилия на правителството, сред които Законът за защита на сигналоподателите, необходим за реформите, предвидени по Плана за възстановяване и устойчивост и промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация.