Цените в България: Колко ни струва оцеляването и защо хлябът поскъпна със 17%

Цените в България: Колко ни струва оцеляването и защо хлябът поскъпна със 17%
23.04.2025 10:35

Българите плащат повече от много европейци за основни хранителни продукти, въпреки че доходите ни остават най-ниски в ЕС. Шокиращите данни бяха представени от Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, в предаването „Здравей, България" по NOVA.

„За сам човек е необходим нетен доход от 1521 лева на месец. Това означава, че брутният доход трябва да е 1960 лева", обясни Иванова, представяйки данните от последното тримесечно изследване на издръжката на живот.

Рязък скок в необходимите средства за живот

Особено тревожен е значителният ръст от 3,2% в сравнение с предходното тримесечие. Докато през миналата година темпът на нарастване на необходимите средства за издръжка на живота е бил в диапазон от 1,4 до 1,7%, през тази година се наблюдава драстично 4,6-процентно увеличение.

Основните виновници за това поскъпване, според Иванова, са скоковете в цените на природния газ и електроенергията, които водят до верижна реакция в цените на всички стоки и услуги.

Хлябът с шокиращо поскъпване

Особено впечатляващо е поскъпването на 20-те жизненоважни продукта от потребителската кошница. „Прави впечатление, че цената на хляба е нараснала със 17%, което се дължи най-вече на възстановяване на ставката на ДДС", подчерта Иванова.

Български парадокс: По-бедни, но с по-скъпи стоки

Най-парадоксалното в цялата ситуация е, че въпреки най-ниските доходи в ЕС, някои основни продукти в България са по-скъпи, отколкото в значително по-богати европейски страни.

„В България при някои от продуктите има водеща цена - при ориза, при краставиците. Направили сме сравнение с 6 държави от еврообщността. При нас тези продукти са по-скъпи", заяви заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Тези данни повдигат сериозния въпрос доколко е реалистично българите да се доближат до средния европейски стандарт на живот в обозримо бъдеще, при положение че ножицата между цени и доходи у нас продължава да се разтваря в неблагоприятна посока.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Сеизмолог от БАН: Трусовете може да продължат с месеци

23.04.2025 15:47    

Земетресение с магнитуд между 6,2 и 6,3 беше регистрирано днес в 1

Кабинетът назначи нови областни управители на Бургас, Кюстендил и Стара Загора

Министерският съвет прие решение за назначаване на трима областни управители, съобщиха от пресслужбата на кабинета. Владимир Крумов е наз

ГЕРБ предлага безплатно паркиране за чиновници в Русе

Групата общински съветници на ПП ГЕРБ в Общински съвет Русе предложи изменение и допълнение на Наредба 16, касаещ

Серия трусове удари до Истанбул, най-силният - с магнитуд 6,2, бе усетен на много места в България

Земетресение с магнитуд 6,2 бе регистрирано днес в района на Истанбул от Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД), съобщи