Българският работник трябва да полага труд до 3 май, за да получи сума, равняваща се на минималната месечна заплата в Германия. Тази тревожна статистика сподели Любослав Костов от КНСБ в ефира на bTV.
"Говорим за неквалифициран труд, за минимални заплати, едва ли ефективността на германския работник е пет пъти по-голяма", коментира синдикалистът, поставяйки под въпрос аргумента, че разликата в заплащането отразява производителността.
Според данните на КНСБ броят на работещите бедни в България се е увеличил за последната година от 11% на 13%. Между 460 и 500 хиляди души получават минимална заплата, като синдикатът отбелязва, че тук не се включва недекларираната заетост и получаването на допълнителни суми "в плик".
Петгодишен план за изравняванеКостов изтъкна необходимостта държавата да превърне в приоритет изравняването на минималната заплата с месечната издръжка на живот.
"Може да се постави един хоризонт от 5 години, защото такова повишаване наведнъж ще бъде шоково и бизнесът няма да го приеме", обясни представителят на КНСБ.
Синдикатите от години настояват за въвеждане на механизъм, който да обвърже минималното заплащане с реалните разходи за живот, но досега не са постигнати съществени промени в тази посока.