Музей на родопския карст в Чепеларе събира природни находки от България и Гърция

02.05.2025 18:53

Музей на родопския карст в град Чепеларе събира на едно място природни находки от българската и гръцката части на региона. Реализацията на музея е по проект „Интегриран подход за развитие на културни и природни обекти в Чепеларе, България, и Просочани, Гърция“ в рамките на програмата за сътрудничество INTERREG V-A „Гърция – България“ 2014-2020. Това съобщават от пресцентъра на МРРБ.

Проектът е изпълнен съвместно между общините Чепеларе, България, и Просочани, Гърция, и е на обща стойност 1 622 407 евро. Освен музея със средствата е изграден и паметник на загиналите във войните граждани на Чепеларе и е рехабилитирано площадното пространство в града. Запазването на местната култура, паметници, природни и други ресурси насърчава туризма в региона.

Със средства по програмата в община Кърджали е изграден посетителски център към Археологическия комплекс „Перперикон“, който е полускрит на две нива, с паркинг, ландшафтен дизайн и озеленен покрив. Чрез него туристите могат да научат за разкритото досега от хилядолетната история на древния град, преди да пристъпят сред неговите останки. За това допринасят също направената реконструкция на обекти в комплекса, създадената виртуална стая и 3D сканиране на целия комплекс.

Дейностите са по проект „Древните Родопи и Егейско крайбрежие – Културен коридор за подкрепа на развитието на региона”, по който Община Кърджали и Регионалният исторически музей в града си партнират с гръцката община и Марония-Сапес. Общият бюджет е 1 411 665 евро.

В рамките на програмата за сътрудничество са реализирани още няколко проекта в граничния българо-гръцки регион. Единият е проект „Струма - коридор за сътрудничество“ с партньори общините Симитли, Емануил Папа, Ираклея, Сидики и Струмяни, както и Агенция за развитие Серес, на обща стойност 1 011 737 евро. Той включва създаването на зони за отдих, съоръжения за приключенски спорт, информационни центрове и музеи за местни традиционни дейности.

На българска територия са изградени и оборудвани приключенски спортно-информационни центрове в Лесопарка на гр. Симитли и в Микрево, община Струмяни, с възможности за практикуване на рафтинг и колоездене по туристически пътеки.

Друг проект по програмата е „Модернизация, промоция и експлоатация на пещери“, реализиран със съвместните усилия на община Неа Зикни, Гърция, Туристическа асоциация „Родопея“, Пещера Алистари АС, Община Мадан, публично предприятие на Община Проточани. Общият бюджет е 780 269 евро, като средствата са вложени в превръщането на пещерните обекти в трансграничния район в привлекателна тематична туристическа дестинация.

Сред дейностите, които са извършени, са рехабилитация на осветлението в пещера Шаренка, в околностите на град Мадан; изграждане на арка под формата на надземна изкуствена скала и на декоративни стълби; ремонт на съществуващ декоративен мост; поставени са нови декоративни огради от импрегниран дървен материал, както и пейки, имитиращи изкуствени скали. В Ягодинската пещера също е направена рехабилитация на осветлението; подменени са парапетите с нови от неръждаема стомана, а новоизграден мултимедиен кът осигурява по-интересно преживяване за туристите.

„Ардино и Дидимотихо са свързани чрез минало и бъдеще“ е името на проект, чрез който са рехабилитирани и облагородени подходите към два исторически паметника – Дяволския мост и крепостта Дидимотихо. След изпълнението му туристите и посетителите на общините Ардино и Дидимотихо имат възможност да се запознаят с културата и наследството на траките, техните обичаи и занаяти. Общият бюджет на реализираните дейности е 1 141 928 евро.

Недействащи мини и кариери около границата между Гърция и България са рехабилитирани по проект „Устойчива еко-културна валоризация на мини и кариери в трансграничния регион“. Основната идея е превръщането на мини и кариери от места на традиционни занаяти и професионална дейност в атрактивни и функциониращи места за посещение, както за местното население, така и за външни посетители.

Дейностите включват дигитално разработване на тематични маршрути; проучване по минералогия и проучване на карти на празни кариери в гръцкия трансграничен район; подобряване на достъпността до пещерата Шаренка; разработване на две закрити изложбени помещения; запазване на железопътната линия и експлоатация на влак; обновяване и оборудване на музея на минералите; създаване на информационен център в музея на минералите; ремонтни дейности в кристалната зала; реконструкция на външна площ; интервенции в празните кариери на община Пилай-Хортиатис. Общият бюджет на проекта е 1 260 812 евро.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Патриарх Даниил: Чувствам се с благоговение и смирение от великото дело на св. цар Борис

02.05.2025 22:57    

Чувствам се с благоговение и смирение от това велико дело, което с

Илияна Йотова: От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската

От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство не само за следващите столети

Наталия Киселова в Плиска: Годишнината от покръстването е сериозен повод за размисъл

С вълнение дойдох на честванията в Плиска, защото годишнината от покръстването е сериозен повод за размисъл, тъй като българският владетел не прост

“Възраждане” с пълна подкрепа за стратегическия си партньор “Алтернатива за Германия”

Последната класификация на “Алтернатива за Германия” от страна на германската служба за вътрешно разузнаване – т.нар. Verfassungs