Политика и протести белязаха "Евровизия", въпреки усилията на организаторите да не допуснат политически привкус. Израел се класира на финала, след като протестиращи смутиха репетицията на израелската изпълнителка Ювал Рафаел за полуфинала.
Увеличават се и призивите Израел да бъде изключен от песенния конкурс заради офанзивата си в Газа.
Шестима души, развяващи палестински знамена, се опитват да попречат на изпълнението на 24-годишната Ювал Рафаел. Инцидентът е по време на генералната репетицията на представителката на Израел на Евровизия. Протестиращите бързо са изведени от зала "Санкт Якобсхале" в Базел.
По-късно Израел се класира на големия финал.
Сцената обаче не е изолирана.
В швейцарския град имаше серия от протести срещу Израел заради бойните действия в Газа,
плакати с обвинения в геноцид и призиви за изключване на страната от Евровизия. Няколко от страните-участнички изпратиха писмо до Европейския съюз за радио и телевизия с настояване Тел Авив да не участва, но от EBU не уважиха молбата им.
"Русия не беше допусната заради същите престъпления и сега трябва същото да се приложи и за Израел. На хората, които твърдят, че Евровизия не е политизирана, ще кажа, че политиката винаги е присъствала".
"Немо - швейцарският изпълнител, който спечели конкурса миналата година, се присъедини към тези призиви".
Ювал Рафаел беше освиркана и по време на парада на изпълнителите. Участниците се представиха на тюркоазен подиум пред кметството в Базел, след което се качиха в ретро трамваи и автомобили и преминаха тържествено покрай 100 хиляди зрители до мястото на провеждане на конкурса.
Срещу израелската изпълнителка са отправени заплашителни жестове, има и опит да бъде спрян трамваят, в който е тя,
предава БНТ.
Ювал Рафаел, представител на Израел на "Евровизия": "Психически бях подготвена за това. Беше страшно, на моменти неудобно, но продължавам да си напомням, че имам най-невероятния екип и майка ми, която ме подкрепя. Мотото на конкурса тази година е "Обединени от музиката" и точно заради това сме тук - да се съсредоточим върху доброто и любовта".

На миналогодишното издание на "Евровизия" в Малмьо също имаше антиизраелски протести, а тогавашния представител на Израел,
Еден Голан, също усети гнева на други участници в конкурса.
За да предотвратят подобни инциденти тази година организаторите поискаха от изпълнителите, членовете на делегациите и журналистите да подпишат кодекс, който забранява всякакви политически изявления.
Заради това на официалния сайт на "Евровизия" не се споменава, че Рафаел също е жертва. Тя оцелява като по чудо при кървавото нападение на Хамас на фестивала "Супернова", след като часове наред лежи върху телата на убитите млади хора.
Общо 26 държави ще вземат участие във финала на Евровизия 2025, който ще се проведе тази вечер в зала „Св. Якобшале“ в Базел, Швейцария. Норвегия ще открие шоуто, а Албания ще го закрие с последното изпълнение.
След оспорваните полуфинали, 10 държави се класираха от първия, а още 10 – от втория полуфинал. Общо 11 страни отпаднаха след вота на зрителите.
„Голямата петорка“ – основните финансови донори на конкурса: Франция, Германия, Италия, Испания и Обединеното кралство, заедно с домакините от Швейцария, имат гарантирано място във финала, който е тази вечер.