Министърът на икономиката: Влизането в еврозоната ще спести милиони разходи на година

25.05.2025 21:28

Бизнесът е готов за влизане в еврозоната и ще спести милиони разходи на година от това. Това каза в интервю за БНТ министърът на икономиката Петър Дилов.

По думите му държавата също е готова със защитен механизъм за потребителите, който да предотврати спекула след приемането на единната европейска валута от 1 януари.

Министърът не очаква сериозно отражение върху българската икономика засега заради увеличените американски мита.

- Да започнем с актуалния въпрос за еврозоната. Какво ще се случи с българската икономика?
- Присъединяването на България към еврозоната със сигурност ще се отрази положително, както на икономиката, така и на хората, както и на бизнеса и на цялата българска държава. Фактите показват, че на 1 януари 2026 година, след евентуалното присъединяване към еврозоната, България ще се събуди с приблизително 2 милиарда по-богата. Със сигурност икономиката и гражданите ще спрат да губят приблизително по 1 милиард лева от превалутиране на левове в евро или съответно обратно. Очаква се и повишаване на кредитния рейтинг на България. В България оперират близо половин милион малки и средни предприятия, които поддържат сметки в две валути – левова и евро. Отпадането на този ангажимент безспорно ще спести на компаниите около 100 евро на година.

- Проучване показа, че българите не са достатъчно информирани за еврото. Как е при бизнеса?
- Бизнесът осъзнава ползите от еврото и вече излезе с изказвания, че подкрепя напълно присъединяването на България към еврозоната.

- Брутният вътрешен продукт колко очаквате да нарасне?
- По отношение на БВП последните данни показват 3,1% нарастване на годишна база спрямо месец март. Това ни нарежда на челните места сред страните - членки на ЕС.

- Какъв тип инвеститори очаквате да привлечем? Последно бяхме се съсредоточили върху високите технологии, остава ли тази тенденция?
- Тенденцията към инвестиции във високите технологии остава. Тук имаме много добри предпоставки, защото имаме много добре подготвени кадри в тази сфера. Също така очакваме инвестиции и в отбранителната индустрия, още повече в контекста на програмите на ЕС за осигурено финансиране в този сектор.

- Как се отразява на България т.нар. „търговска война“ между САЩ и ЕС?
- България няма да бъде пряко засегната от наложените мита поради ниския обем, както на стокообмен, така и на износ.

- Вие казахте, че пряко не се очакват последствия. А непряко? Много от българските компании работят за страни като Германия и Франция, които общуват пряко със САЩ. Това непряко последствие как ще се отрази?
- 64% от износа на България е концентриран в държави - членки на ЕС, и в тази връзка бихме могли да очакваме евентуални косвени ефекти от едно преструктуриране на веригите на доставка или пренасочване на глобалните търговски потоци, но данните, с които разполагаме, са, че въпреки въвеждането на митническите тарифи, продуктите, които България изнася, продължават да бъдат конкурентоспособни, защото и другите страни-членки са засегнати от митническите тарифи.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Даниел Митов разпоредил проверка на кампанията, която с икони и балони бори катастрофите

25.05.2025 20:27    

По повод запитвания от медии във връзка с обществена поръчка за &b

Опасното време у нас продължава: Червен код за валежи и в понеделник

Червен код за проливни дъждове е обявен на няколко места у нас и в понеделник. Най-много се очаква да вали в областите&n

Гроздан Караджов: Не сме дисциплинирани и не спазваме правилата за движение

Не сме дисциплинирани и не спазваме правилата за движение. Това е моят извод защо стават произшествията в България и защо сме на първо място по заг

Крум Зарков: Предложението на Радев за референдум беше грешка, консолидира партиите срещу него

Бившият секретар по правни въпроси на президента Крум Зарков заяви в студиото на „На Фокус”, че предложението на Румен Радев за референ