Все повече хора прибягват до лъчелечение при артроза и възпалителни процеси в опорно - двигателния апарат. Това констатира пред камерата на RM TV д-р Борислав Борисов, който е началник на отделението по Лъчелечение в КОЦ – Враца. Методът се прилага успешно в последните години и оказва благоприятен ефект за нуждаещите се.
В годините лъчелечението се е смятало подходящо само за онкоболните. С напредването на технологиите обаче, то става подходящо и за много други диагнози.
Д-р Борислав Борисов, началник на отделението по Лъчелечение в КОЦ – Враца: "Става въпрос за промени артрозни или шипове както ги наричат, в областта на раменна, лакътна, киткова, тазобедрена, колянна става, стъпало; включително шип на петата, който е много болезнен. Тези всички неща, когато не помага друго лечение, може да се помогне с лъчетерапия."
Лъчелечението в този контекст се прилага с ниски дози, строго индивидуално и не причинява болка. Процедурите се извършват амбулаторно и са насочени към облекчаване на възпалението и болката.
Д-р Борислав Борисов, началник на отделението по Лъчелечение в КОЦ – Враца: "Облъчването като време за лечение са от 5 до 7 дни. Могат пациентите да идват амбулаторно, а които са отдалече и нямат възможност се подсигурява легло. Дори всички възпалителни процеси в областта на прешлени, стави, може да се помогне за болковия синдром и тази възпалителна реакция с облъчване."
Достъпът до терапията е улеснен, казват от лечебното заведение. Без допълнителна финансова тежест за пациента и в рамките на дейността, покривана от лечебното заведение по стандартния ред.
Д-р Борислав Борисов, началник на отделението по Лъчелечение в КОЦ – Враца: "Направление не ни трябва. Нищо не се заплаща. Желателно е да имат рентгенова снимка на дадената област в рамките на поне шест месеца назад."
А от септември лечебното заведение ще разполага с още един линеен ускорител за лъчелечение, който е висок клас и ще дава на специалистите повече възможности за лечение.