На мирен протест се събраха жители на община Враца, срещу нерегламентиран кучешки приют, намиращ се във вилна зона Лиляшка могила. Преди повече от година природозащитничка, която е председател на фондация "Лапички за справедливост" Пламенка Калинкина използва един от имотите за отглеждане на изоставени и пострадали кучета. Калинкина се грижи за около 300 животни, които се водят на кастрация, ваксиниране, като междувременно се търсят и осиновители. От години се бори за изграждането на общински приют, но без резултат. Сега обаче живеещите във вилната зона се оплакват от непрекъснат лай, миризма и страх, т.к. животните прескачат загражденията. Хората се обърнаха и към кмета на село Лиляче, което е в близост до вилите, но районът е под юрисдикцията на община Враца.
Лай на кучета, остра миризма и агресивни животни, излизащи от загражденията на частен имот. Това са само част от проблемите на хората живеещи във вилна зона Лиляшка могила, заради стотиците кучета, които е приютила природозащитничката Пламенка Калинкина, която е и председател на фондацията "Лапички за справедливост".
Нина Йосифова - жител във вилна зона Лиляшка могила До моята мрежа има приют за кучета с 400 кучета, които нямат условия, няма течаща вода, канализация, тя е агресивна към нас, напада ни на раси, заплашва ни с мутри и палежи. Преди около 10 дни майка ми й е направила забележка, защото кучето й е излязло от мрежата и е подгонило едното ми дете.
Боряна Давидова - жител във вилна зона Лиляшка могила Детето се уплаши и аз й казах "Пламенке прибери кучето...". Почна да ме бие, събори ме долу, почнаха да викат децата. Благодаря на комшийката, че тя ме спасила.
Боряна Николова - жител във вилна зона Лиляшка могила Не може да спим, сън няма нито денем, нито нощем. А миризма... - ти не може да седнеш в двора, защото тя е срещу мен.
Георги Пламенов - жител във вилна зона Лиляшка могила В собствената си къща нито може да ядеш - мирише, не може да се наспиш да идеш на работа. Заплахи от нейна страна качва постове в интернет да ни заплашва да се събират хора да ни трепят. Децата сме си изпратили на друго място. На сестра ми детето, кучето ги захапа. Човек отива и обяснява като хората - "Пламенке, кучетата ти прескачат" - никакво внимание не обръща. Като й кажеш, че прескачам и тя почва на бой. Тя не може да ги храни, не може да ги пои. С 10 чувала идва кучетата са гладни и злобни. Отгоре е сложила ламарина - 40 градуса като напече с тия кучета знаеш ли какво става. Те откачат и полудяват и се пускат.
Около 150 души са постоянно живеещите в Лиляшка могила. Тече и подписка с която хората настояват за незабавно преместване на животните.
Нина Йосифова - жител във вилна зона Лиляшка могила Умолявам г-н Каменов от името на всички деца и 140 човека, които живеем да обърне внимание, защото ние сме тормозени Нашите деца не са при нас, ние сме ги скрили при нашите роднини от страх, защото тя ни заплашва с мутри и палежи. Ние два дни не сме спали. Искаме едно единствено нещо да се махнат от там тези 400 кучета.
Потърпевшите са потърсили съдействие и от кмета на с. Лиляче.
Росен Петков - кмет на с. Лиляче Подкрепям хората, те се обърнаха към мен. Не може от две общини да я изгонят и да дойде в трета в населено място, където живеят 150 души и тя в средата във всичките дворове. Това е недопустимо, не мога даже да си го представя как е позволено това нещо. Не е в моято юрисдикция, и съм подал сигнал до община Враца.
А от местната управа вече са извършили проверка на имота, съобщи зам.-кметът на община Враца Вероника Ценова.
Вероника Ценова - зам.-кмет на Община Враца Съвместна проверка между община Враца и БАБХ - Враца, на която се установява наличието на около 300 кучета, които не бих казала, че се отглеждат по правилния начин, от община Враца на Калинкина й е дадено отрицателно становище за изграждане на приют. Предстои да направим среща с Калинкина, за да обсъдим възможните варианти за изместване на кучетата.
Процесът по преместване на животните от вилната зона ще отнеме известно време, т.к. кучетата не са малко.