CNN: Украйна е приела мирния план на САЩ, остават "дребни детайли"

CNN: Украйна е приела мирния план на САЩ, остават "дребни детайли"
25.11.2025 17:35
ФБ/Володимир Зеленски

Украйна е приела споразумение за прекратяване на войната с Русия, като остават "дребни детайли" за доуточняване, заяви американски служител, въпреки че президентът Володимир Зеленски подчерта, че предстои още работа. Това предаде CNN.

Говорейки, докато американският секретар на армията се намираше в Абу Даби за срещи с руски представители относно предложението на администрацията на Тръмп, служителят заяви: "Украинците са приели мирното споразумение. Има някои дребни детайли за изчистване, но те са се съгласили с мирната сделка."

Изявлението от САЩ изглеждаше по-категорично от публично заявената позиция на украинските служители, които също имат делегация в Абу Даби и са в контакт със секретаря на армията Дан Дрискол.

В публикация в X секретарят на Съвета за национална сигурност на Украйна Рустем Умеров написа, че делегациите са "постигнали общо разбиране относно основните параметри на споразумението, обсъдени в Женева".

"Разчитаме на подкрепата на нашите европейски партньори в следващите стъпки", написа Умеров. Той добави, че Украйна очаква да организира посещение на Зеленски в САЩ, за да "довърши окончателните стъпки и да постигне сделка с президента Доналд Тръмп".

В по-ранна публикация в X тази сутрин Зеленски заяви: "След срещите в Женева виждаме много перспективи, които могат да направят пътя към мира реален. Има солидни резултати, но и много работа предстои."

Междувременно подполковник Джеф Толбърт, говорител на Дрискол, каза, че разговорите между американската и руската делегация в Абу Даби "протичат добре и оставаме оптимисти".

Източник: CNN

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Полша: НАТО да ускори защитата на източния си фланг

25.11.2025 18:18    

НАТО трябва да ускори работата по засилване на защитата на източни

Руски ли е Покровск? Противоречиви сведения очертават хаотична бойна обстановка

Повечето части на град Покровск в Донецка област вече се смятат за под руски контрол. Според информация на "Украинска правда", украинските защитниц

Доклад на ООН: На всеки 10 минути жени били убити през 2024 г. от партньора си или член на семейството

На всеки 10 минути жена или момиче били убити през миналата година от партньора си или член на семейството, предаде ДПА, като се позова на доклад н

Всеки четвърти в Европа живее в режим на оцеляване

Въпреки че инфлацията в Европа се забавя и икономическата обстановка показва признаци на стабилизиране, финансовото здраве на домакинствата остава