Стойнев: Не можем да говорим за кризисен конгрес на БСП! Основната му цел е мобилизацията преди вота

07.02.2026 11:41

Председателят на парламентарната група на „БСП–Обединена левица“ Драгомир Стойнев отхвърли определението за „инфарктен“ или кризисен конгрес, като подчерта, че основната задача на форума е мобилизацията на партията преди предстоящите парламентарни и президентски избори.

В ефира на БНТ той подчерта, че водещо е колективното мнение в партията, а не позицията на отделни лидери.


„В никакъв случай не можем да говорим за инфарктен конгрес, за кризисен конгрес. Основната ни задача е мобилизация на партията преди парламентарните избори“, заяви Стойнев.

Той подчерта, че водещо е колективното мнение в партията, а не позицията на отделни лидери.

„Важното е, че БСП продължава колективният дух да цари, защото в крайна сметка не е толкова съществено значение какво мисли конкретният лидер или председател на парламентарната група, важно е какво мислят членовете на партията“, каза още той.

По думите му Националният съвет вече е взел решение за провеждането на конгреса, а делегатите трябва да определят посоката занапред.

„На този конгрес трябва да си отговорим и на въпроси как продължаваме оттук нататък, защото в крайна сметка предстоят ни избори не само за парламент, но също така и през октомври и септември ще има избори и за президент“, посочи Стойнев.

Относно лидерския въпрос в партията, председателят на парламентарната група заяви, че решението ще бъде взето от Конгреса, като се очаква докладът на настоящия председател Атанас Зафиров.

„Очакваме този доклад с нетърпение на председателя Зафиров, за да ни стане ясно дали той ще подаде оставка или ще продължи курса напред. Ако той подаде оставка, следователно тук трябва да изберем ново лице“, каза Стойнев.

Той изрази надежда за конструктивен дебат.

„Надявам се на един истински другарски дебат. Надявам се на другарска битка, по-скоро съревнование. Нека най-добрият победи“, допълни той.

По темата за евентуално взаимодействие с политически проект на президента Румен Радев, Стойнев коментира, че подобен проект е конкурентен на БСП.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Атанас Зафиров: Подавам оставка, но оставам, защото вярвам в БСП (ПЪЛЕН ТЕКСТ НА ДОКЛАДА)

07.02.2026 13:43    

Подавам оставка, но оставам, защото вярвам в БСП,

Калоян Паргов: Не искам да бъда част от разединението, няма да участвам в състезанието за председате

Не искам да бъда част от разединението, заяви пред 51-вия конгрес на БСП Калоян Паргов, зам.-председател на партията. И така обяви

С 15% по-високи цени ни чакат на морето това лято

За първа година ще плащаме за летните си почивки в евро. Представители на туристическия бранш припомнят, че до края на януари бяха в сила т

Крум Зарков: БСП трябва да бъде българска, социалистическа и свободна от зависимости

Решаващ и напрегнат уикенд очаква БСП, която се събира на конгрес в централата си на „Позитано“ 20 с ясната заявка да избере нов лидер.