Земята е на предела: Населението може да достигне 12,4 милиарда до 50 г.

01.04.2026 21:20

Населението на света може да достигне 12,4 милиарда до края на 2070 г., което ще представлява огромна тежест за ресурсите на Земята. Това съобщава Wion, позовавайки се на проучване.

Дори с 8,3 милиарда души, експертите твърдят, че вървим към предела. Ресурсите ще продължат да се изчерпват през следващите години, а броят на хората ще продължи да нараства.

"Истински устойчивото население е много по-ниско и по-близо до това, което светът поддържа в средата на ХХ век", заяви професор Кори Брадшоу, водещ автор на изследването.

Техните изчисления показват, че ако всички живеят "в рамките на екологичните граници и комфортен, икономически сигурен жизнен стандарт", тогава населението може да се увеличи с 2,5 милиарда души.

Изследователите бият тревога и призовават властите да предприемат спешни стъпки за смекчаване на проблема.

"Сегашният път на човечеството ще тласне обществата към по-дълбоки кризи, освен ако не направим големи промени", добави професор Брадшоу.

Проучването има за цел да разбере въздействието на увеличаващото се население върху продоволствената сигурност, климатичната стабилност и човешкото благосъстояние.

Анализирани са над два века глобални демографски данни и са приложени модели на екологичен растеж, за да се картографира еволюцията на размера на населението и тенденциите на растеж във времето.

Това, което учените откриват, е шокиращо. Те твърдят, че Земята дава "ясен биологичен сигнал", че е поела твърде голям натиск и че хората заемат повече от това, което тя може да предложи.

Брадшоу заяви, че "ние натоварваме планетата повече, отколкото тя може да се справи" и Земята дори не може да поддържа "днешното търсене без големи промени".

Той предупреди: "Земята не може да се справи с начина, по който използваме ресурсите".

Наличието на повече хора е писало различна история за Земята преди 50-те години на миналия век. Нарастващото население се е превърнало в бързо технологично развитие.

През 60-те години обаче тази тенденция приключва и светът навлиза в "негативна демографска фаза". Така че добавянето на повече хора вече не води до по-бърз растеж, обясни професор Брадшоу.

Изследователите отбелязват, че по време на отрицателната фаза нарастващото население е довело директно до повишаване на глобалните температури и е създало по-голям екологичен отпечатък и по-високи въглеродни емисии.

Изследователите предупреждават, че животоподдържащите системи на планетата вече са под напрежение и милиарди хора са изправени пред нестабилност, ако не се предприемат драстични стъпки.

 

Източник News.bg

Източник: epicenter.bg

Лайфстайл
Подобни  

Ники Кънчев изпрати абитуриентка

24.06.2026 18:50    

Телевизионният водещ Ники Кънчев изпрати абитуриентка. "Едно, две,

Иван и Андрей пускат ново шоу с участието на Кака Лара, Кито и Михаил Билалов

Продуцентите и добре познато телевизионно дуо Иван и Андрей започнаха ново онлайн шоу, което още с обявяването си предизвика сериозен интер

Анджелина Джоли се сблъсква отново с рака на гърдата в новия си филм "Мода" (ВИДЕО)

Анджелина Джоли се завръща на големия екран с една от най-личните и емоционално натоварени роли в кариерата си. Носителката на „Оскар“