Пол Мание премина първи през финала на Джиро д'Италия в София

10.05.2026 18:14

Пол Мание спечели втора етапна победа в Джиро д‘Италия, след като пресече първи финалната линия на третия етап в София, съобщи БНТ. Последният етап на българска земя беше от Пловдив до София с дължина 175 км.

Времето на победителя, който спечели с мощен финален спринт, е 4 часа, 9 минути и 42 секунди. Втори се нареди италианецът Джонатан Милан от отбора на Лидъл-Трек – сочен за един от най-добрите спринтьори в днешния колоездачен спорт от специалистите. Третото място е за Дилан Груневеген (Нидерландия), и двамата с времето на победителя.

Победата на французина Мание се реши реално при преминаването на площад „Орлов мост“, когато основната група стопи на 6 секунди и след това погълна трима бегълци, измъкнали се над 100 км преди финала.

За Мание това е втори успех на българска земя, след като пак с финален спринт победи в Бургас.

Етапът беше предимно равнинен с изкачвания около Боровец. 98 километра преди влизането в София се откъснаха трима бегълци – испанецът Диего Севиля, както и италианците Мануеле Тароци от отбора на Бардиани, както и Алесандро Тонели от Полти-ВизитМалта. Севиля заложи на тази тактика и в трите дни, в които Обиколката се движеше по територията на България – ранна атака и поддържане на лидерска позиция максимално дълго време.

Авансът на тримата обаче беше стопен на 49 секунди от основната група на 37-ия километър преди финал – на разклона за село Долни Окол. Пасивът им слезе до 29 секунди на разклона за Пасарел, а на стъпването им на булевард „Цариградско шосе“ тримата водеха само с 18 секунди.

Източник: epicenter.bg

Спорт
Подобни  

Над 5000 души се включиха във велошествието „София кара Giro“

10.05.2026 18:14    

Над 5000 софиянци и гости на столицата се включиха във велошествие

Епичен фотофиниш в центъра на столицата: Пол Мание е кралят на София в Джиро д’Италия 2026 (ВИДЕО)

София се превърна в истинска арена на емоциите по време на финала на етапа от Джиро д’Италия. Хиляди хора изпълниха Цариградско шосе по цялата му д

Енчо Керязов: Джиро д'Италия е шанс България да покаже най-доброто от себе си

Искам да изразя своята благодарност към хората, които работиха по организацията на Джиро д'Италия, защото това е изключително мащабно и трудно с

Изненадващ победител във втория етап от Джиро д'Италия, уругваец пресече първи финала във В. Търново

Уругваецът Гийермо Томас да Силва е изненадващият победител във втория етап от колоздечната Обиколка на България, който беше с дължина 221 км от Бу