11 преписвачи на матурата по БЕЛ хванаха в Хасково

11 преписвачи на матурата по БЕЛ хванаха в Хасково
21.05.2026 12:16

11 ученици са хванати в Хасково да преписват на задължителната матура по български език и литература, която се проведе вчера.

Всички преписвачи са полагали изпита в езиковата гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ в града – те са от различни училища в Хасково. За случаите съобщи директорът на училището Деян Янев.

Първо е установено, че има автомобили около училището с мобилни устройства с връзка с ученици в залите. След това са открити и устройствата у 12-класниците благодарение на видеонаблюдението. Това се случили скоро след началото на изпита.

Деян Янев показа и устройствата, които са използвали за преписване – слушалки „бръмбар“, по които вероятно са им диктували отговорите.

Матурата по БЕЛ включваше 41 задачи, за които злелостниците имаха 4 астрономически часа.

От тях 22 са с избираем отговор, 16 задачи са със свободен отговор, две – с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе).

„Пътят към себе си“ по „Песента на колелетата“ на Йордан Йовков беше темата за интерпретативно съчинение в последната 41 задача от днешния зрелостен изпит по български език и литература. Избралите есе писаха по темата „Авторитетите днес“.

Максималният брой точки от изпита е 100. Резултатите ще бъдат обявени до 11 юни.

В петък – 22 май, ще се проведе вторият задължителен изпит по предмети по избор на ученика, както и по професия.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Омбудсманът сезира КС за промените в трудовия стаж и МРЗ

05.08.2026 16:46    

Омбудсманът Велислава Делчева заведе дело в Конституционния съд ср

Министерският съвет започва работа по Бюджет 2027, одобрена е процедурата

Министерският съвет одобри бюджетната процедура за 2027 г., с която се създава организацията и координацията между институциите при бюджетното план

Кметът на Банско: Внушенията, свързващи града с каквото и да е напрежение, не отговарят на истината

С внимание следя публикациите в Италия по повод случая с група младежи, пребиваващи на лагер в Банско. Това съобщи кметът на Община Банско в профил

Meteo Balkans: Расте рискът от гръмотевични бури, градушки и силен вятър в Северна България

След дълъг период на сухо и стабилно време над Балканския полуостров през следващите дни се очаква съществена промяна в атмосферните условия. Причи