Международната шахматна федерация (ФИДЕ) изпрати официално
писмо до Министерството на младежта и спорта, в което изразява
благодарност за конструктивния подход, възприет от Министерството
при разглеждането на настоящата ситуация с шахмата в България.
Като признание за предприетите от Министерството на младежта и
спорта действия, ФИДЕ официално информира, че отлага налагането на
санкции и ограничения спрямо българските шахматисти и клубове до 30
септември 2026 г. По този начин към настоящия момент няма пречка
българските национални отбори да участват в Шахматната олимпиада
2026. Това дава възможност за продължаване на преговорите и за
търсене на дългосрочно решение, без да бъдат засегнати правата и
спортната кариера на българските състезатели.
Министерството на младежта и спорта ще предложи в кратки
срокове график за провеждане на работни срещи с всички
заинтересовани страни за разрешаването на създадената назад във
времето ситуация в българския шахмат. От страна на ФИДЕ е заявена
готовност да се включат в срещите, като ще осъществят координация и с
Европейския шахматен съюз.
Основната цел на Министерството на младежта и спорта остава
намирането на устойчиво решение, което да гарантира стабилното
развитие на българския шахмат и безпрепятственото участие на
българските национални отбори и състезатели в международните
прояви.
