Почитаме паметта на св. Йосиф Песнописец:Не отказвайте помощ, ако постите-хранете се със суха храна

08.04.2025 15:07

На 4 април почитаме паметта на Свети Йосиф Песнописец. На този православен празник хората се молят на Богородица пред нейната чудотворна икона Геронтиса - вярва се, че помага за избавяне от болести, включително неизлечими, помага на хора в тежки житейски обстоятелства, съобщава DarikNews.

Преподобният Йосиф е роден в Сицилия през 816 г. в гръкоезично семейство, но още като дете фамилията се преселила на полуостров Пелопонес заради започналите набези на арабите, довели до завладяването на Сицилия. Като юноша отишъл в Солун да се учи при книжовника богослов свети Григорий Декаполит. Към 840 г. двамата отишли в Цариград и участвали в преодоляването на иконоборството, разказва БТА.

Йосиф дори бил пратен от патриарха за преговори в Рим, но по пътя арабски пирати го отвлекли на остров Крит. Там бил откупен от християни и се завърнал в Цариград. Учителят му Григорий вече бил починал, а Йосиф живял още много години в столични манастири, като се отдал на християнска химнография. Създал множество поетични творби в мерена реч за октоиха (осмогласника) и минея (месечника) - наброяват се стотици канони (оди в девет песни). Най-известен е канонът му към акатиста на Света Богородица, където авторът я възхвалява с различни определения и образи: неизгаряща къпина, неувяхваща роза, благоуханна ябълка, всесветъл облак, гълъбица и други. Починал в мир в 886 г.

Никита бил българин от албанските земи. Родил се във втората половина на XVIII век. Млад отишъл послушник в руския манастир "Свети Пантелеймон" на Атон и станал монах. След години се оттеглил в скита "Света Анна", където заживял като подвижник в непрестанна молитва и безмълвие. Но един ден решил да излезе от Света гора и да пострада за вярата си. Той отишъл в Сяр (Серес) и започнал да проповядва в града, и по селата, като пред християни и мюсюлмани изтъквал превъзходството на християнската вяра над исляма, дори похулил техния пророк като измамник. Веднага бил заловен, жестоко измъчван и осъден на смърт. Обесили го на Велика събота, 4 април 1808 г., а тялото му три дни останало на бесилото.

На църковния празник на 4 април, както и на всеки друг ден, не бива да се ругае, клюкарства и обижда. Забранено е да се отказва помощ.

Великият пост продължава: тези, които постят днес, трябва да се придържат към суха храна.

Според народните обичаи на този ден се бере кора от елша за здраве - тя съдържа вещества, които помагат за спиране на кървенето и лечение на възпаление, пише DarikNews.

Източник: epicenter.bg

Култура
Подобни  

Благотворително поп-ъп събитие в подкрепа на НГПИ „Тревненска школа“

03.05.2025 22:15    

От 8 до 10 май  в художествената галерия Христо Цокев в

Иван Христов: Лили Иванова ще играе в биографичния филм за себе си

Лили Иванова няма да е само консултант на филма, който ще направят за нея Иван и Андрей, но и ще играе в него. Това разкри Иван Христов, единият от

Над 400 артисти и музиканти почитат Покръстването и Цар Борис с фестивал в Плиска

Най-новата театрална оратория „От вода и дух“ с много актьори, статисти, езда с коне, курсове по занаяти, програма за деца, богословски

Брайън Адамс пее тази вечер в зала "България"

Брайън Адамс включи София в световното си турне "Bare Bones Live", съобщават организаторите. Събитието ще е в зала "България" тази вечер. С