Почитаме паметта на св. Йосиф Песнописец:Не отказвайте помощ, ако постите-хранете се със суха храна

08.04.2025 15:07

На 4 април почитаме паметта на Свети Йосиф Песнописец. На този православен празник хората се молят на Богородица пред нейната чудотворна икона Геронтиса - вярва се, че помага за избавяне от болести, включително неизлечими, помага на хора в тежки житейски обстоятелства, съобщава DarikNews.

Преподобният Йосиф е роден в Сицилия през 816 г. в гръкоезично семейство, но още като дете фамилията се преселила на полуостров Пелопонес заради започналите набези на арабите, довели до завладяването на Сицилия. Като юноша отишъл в Солун да се учи при книжовника богослов свети Григорий Декаполит. Към 840 г. двамата отишли в Цариград и участвали в преодоляването на иконоборството, разказва БТА.

Йосиф дори бил пратен от патриарха за преговори в Рим, но по пътя арабски пирати го отвлекли на остров Крит. Там бил откупен от християни и се завърнал в Цариград. Учителят му Григорий вече бил починал, а Йосиф живял още много години в столични манастири, като се отдал на християнска химнография. Създал множество поетични творби в мерена реч за октоиха (осмогласника) и минея (месечника) - наброяват се стотици канони (оди в девет песни). Най-известен е канонът му към акатиста на Света Богородица, където авторът я възхвалява с различни определения и образи: неизгаряща къпина, неувяхваща роза, благоуханна ябълка, всесветъл облак, гълъбица и други. Починал в мир в 886 г.

Никита бил българин от албанските земи. Родил се във втората половина на XVIII век. Млад отишъл послушник в руския манастир "Свети Пантелеймон" на Атон и станал монах. След години се оттеглил в скита "Света Анна", където заживял като подвижник в непрестанна молитва и безмълвие. Но един ден решил да излезе от Света гора и да пострада за вярата си. Той отишъл в Сяр (Серес) и започнал да проповядва в града, и по селата, като пред християни и мюсюлмани изтъквал превъзходството на християнската вяра над исляма, дори похулил техния пророк като измамник. Веднага бил заловен, жестоко измъчван и осъден на смърт. Обесили го на Велика събота, 4 април 1808 г., а тялото му три дни останало на бесилото.

На църковния празник на 4 април, както и на всеки друг ден, не бива да се ругае, клюкарства и обижда. Забранено е да се отказва помощ.

Великият пост продължава: тези, които постят днес, трябва да се придържат към суха храна.

Според народните обичаи на този ден се бере кора от елша за здраве - тя съдържа вещества, които помагат за спиране на кървенето и лечение на възпаление, пише DarikNews.

Източник: epicenter.bg

Култура
Подобни  

„Свети Влас Филм Фест“ отново събра любими имена на българското кино

Филмът „Без крила“ на режисьора Ники Илиев откри четвъртото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". Форумът пр

Започнаха снимките на новия филм на Яна Титова "Брънч за начинаещи"

Започнаха снимките на новия филм на актрисата и режисьор Яна Титова. Лентата е озаглавена "Брънч за начинаещи". Комедията ще

На 99 г. ни напусна народната певица Верка Сидерова

На 99 години ни напусна голямата народна певица Верка Сидерова. В дългата си кариера тя е изпяла най-запомнящите се добруджански мелодии и години н