Красимир Вълчев: Не предлагаме задължително изучаване на религия, а час по възпитание в добродетели

28.04.2025 19:20

Има и негативни, но има и реакции в подкрепа на предложението за въвеждането на предмета "Добродетели и религии". Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен. Това, което предлагаме, не е задължителна религия, а предлагаме един допълнителен час по възпитание в добродетели. Това каза пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на въпрос, свързан с това как може да се успокоят учениците и родителите по повод обявената идея за въвеждането на предмета "Добродетели и религии", предаде БТА.

Имаме и организации, които дори отричат възпитателната функция в образованието, а тя трябва да се усилва във всеки един час, но с предлагането на този допълнителен час ние поставяме фокуса върху възпитанието. Традиционно всяка образователна система има за цел да възпитава в национално самосъзнание, в добродетели, в граждански ценности. В този час, който ние ще предложим, или в тази алтернативна програма за добродетели и етика, ще има етично възпитание, ще има възпитание в граждански ценности, ще има и формиране на исторически компетентности. До 8 май, както заявих, ще представим концепцията за програмата, каза образователният министър.

И в момента в българската образователна система се учи религия и това, което ние ще предложим, в никакъв случай не променя светския характер на образователната система, заяви за пореден път министър Красимир Вълчев.

Той каза, че образователните системи във всички европейски страни, в които се учи религия, са светски. Светско образование не означава бездуховно образование, шансът на нашите деца да живеят в по-добро и хармонично общество е днес да усилим възпитателната функция, и то специално на възпитанието в добродетели. И в момента имаме познания за религиите, заложени в различни учебни програми. Образователните системи са най-контролираната и най-безопасната среда за формирането на ценности чрез религията, коментира министър Вълчев.

Изучаването на добродетели и религии в българските училища беше обсъдено на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката, която продължи повече от пет часа на 24 април в Националния дворец на културата.

Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект, и ще предложим различна от сегашната - неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско и етично възпитание. Това няма да е задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по възпитание в добро, каза тогава пред журналисти на дискусията министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

На въпрос кога трябва да влезе предметът в училищата, министърът тогава отговори, че ако говорим за първи клас, това зависи от много фактори и от това кога Народното събрание ще приеме промените, както и дали ще има стабилност в управлението.

"По-реалистично е народните представители да приемат законопроекта, който ще предложим през следващия месец, да го приемат през есента. Това означава, че най-вероятно ще влезе през учебната 2026/2027 година за първи клас и началните учители могат да се обучат за половин година. Трябва да се въвежда поетапно и част от разговора ще бъде дали да обхване всички класове. Ние смятаме, че трябва да започне от първи клас. Ще публикуваме концепция до 7-8 май и ще я представим. Предметът ще е без оценка", каза на дискусията министър Вълчев.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Киселова: Скандал може да стане от най-малкото. Партиите да се изслушват и да търсят пресечна точка

28.04.2025 22:24    

Свършихме немалко работа през изминалата пролетна сесия на Народно

Радев обсъди във Варшава инвестициите между България и Полша

Перспективите за насърчаване на икономическия обмен и инвестициите между България и Полша обсъди президентът Румен Радев на среща с представители н

Георги Георгиев откри Регионален център за правна помощ в Бургас

Работим активно с Националното бюро за правна помощ и нашите партньори от Норвежкия финансов механизъм за осигуряване на нов програмен период, чрез

Цветлин Йовчев: Състоянието на службите за сигурност у нас изглежда окуражаващо

Ако говорим за хипотеза, дали е възможно тази повреда е заради кибератака – да, не е изключено. Трябва да се помисли какво можем да направим