Договорът с турската държавна компания "Боташ" е бил излишен, когато е сключен и все още е излишен.
Това каза енергийният министър Жечо Станков в предаването "Денят започва с Георги Любенов".
Нищо не е налагало подписването на договора с "Боташ". Отделно от това - заради този договор са подписани 8000 сделки на борсата, от които 7000 са на загуба за "Булгаргаз", тъй като е имало толкова много газ, че руски компании са доставяли газ на България, който после е продаван на половин цена в Гърция. Дотирали сме гръцката държава, възмути се Станков.
Към момента на сключване на договора с "Боташ" нищо не е изисквало сключването на такъв договор, защото държавната "Булгаргаз" знае точно колко газ изискват нейните клиенти за следващата година. Такъв е бил случаят и в края на 2022 г., когато са разписвани договорите. Били са необходими 25 единици газ за консуматорите. Ние имаме 10 единици по дългосрочен договор с Азербайджан, и 10 с подписани дългосрочни договори с Гърция, които са доставяли 15 единици. По време на служебното правителство са подписани договори с Газпром.
С други думи консумацията е била изцяло обезпечена. В допълнение към това сме имали и 4 единици газ в подземно хранилище, поясни министърът на енергетиката и бивш председател на парламентарната комисия за договора с "Боташ" Жечо Станков пред БНТ. Докладът за това е над 28 страници.
Оставихме държавната компания с нула лева кредити и зависимости, а в момента я заварваме с над 1.8 млрд. лв. дългове, допълни министърът.
По думите му заради излишъка на газ се е стигнало до конфузни ситуации.
"Гръцки компании са доставяли газ до България и този газ отново е бил продаван на половин цена в Гърция, представяте ли си докъде сме стигнали, дотирали сме така да се каже гръцката държава", каза енергийният министър.
Така Станков отговори на критиките на президента Румен Радев, че не се използва сключеният договор и държавата не прави нищо по въпроса и затова е неизгоден. Жечо Станков е пробвал да пласира част от договорения капацитет на Молдова, Унгария и Словакия, но безуспешно.
Относно твърденията, че договорът е изгоден, но не се ползва, министър Станков коментира, че от подписването на договора през 2022 г. той е ползван точно два пъти. Тази винетка, за която плащаме всеки ден по 1 055 000 лв., ползваме само 13% от цялата сума. Накрая на годината сме платили 400 милиона лева, като от тях сме ползвали само 13%. Тази висока стойност, която плащаме за транзита през "Боташ", се отрази на високи цени в парното, защото тя няма как да не се отрази в цените на стоките, услугите и енергоносителите. В момента аз и дружествата правим всичко възможно да се ползва този капацитет. Играем все едно на рулетка - капацитетът през "Боташ" оскъпява с над 30% нашия газ, и търсим моменти на пазара, когато цената е по-ниска, допълни министърът.
Що се касае за това коя чужда компания е готова да внася, всички колеги от други страни казват, че им е по-евтино да внасят през гръцки терминали, където цената им е два пъти и половина по-ниска, отколкото през договора с "Боташ". Всички български граждани разбраха каква финансова щета носи договора с "Боташ". Президентът казва, че имало по-добри условия, но аз така и не съм чул за тях - ако е имало такива условия, защо договорът не е сключен с тях; вместо това сме подписали договор без клауза за прекратяване и милиарди компенсация при предсрочно прекратяване, каза още Станков.
Купили сме си винетка за ТИР за магистрала, по която най-много може да се движи ван. Дори и да можем да доставяме всички количества газ, той не може да бъде използван. Думите на Радев, че трябвало да има проверка за пропуснати ползи, най-доброто решение за България е този договор да бъде прекратен, турската държава вече ни е фактурирала 550 милиона дълг към тях. Пазарният дял на държавното дружество "Булгаргаз" пада наполовина, и 1.854 млрд. са задълженията му, допълни министърът на енергетиката.
Станков съобщи също, така че бившият министър Росен Христов е написал писмо за достъп до информация към министерството с въпрос дали е правен икономически анализ на договора.
"Малко се учудих - какъв икономически анализ, такъв се прави преди сключване на договора, а не след това. По него са ни начислили за една година над 550 милиона, ние сме ползвали около 110 милиона", обясни министърът.
По думите му продължават усилията за предоговаряне на сделката, но турската страна засега няма изгода да промени договора.
След посещението на Бойко Борисов в Турция, и разговора му с Ердоган, започнаха динамични двустранни срещи по договора, преди две седмици колегите от "Боташ" бяха в София. Търсим най-добрия вариант, тъй като възможността за предоговаряне се отваря само веднъж, каза още министърът.
На въпрос защо се разследват точно Росен Христов и Деница Златева, Станков коментира, че е разпоредил МЕ незабавно да окаже пълно съдействие на органите. Повече от 5 часа разследващи са копирали документи в министерството, в които има думичката "Боташ". Има подпис на действащ министър върху договора с турската компания, има съмнения, че договорът просто е спуснат за подписване, и не е имало почти никакво договаряне по него, обясни Станков.
На въпрос защо не се разследва директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, който също е участвал в преговорите с "Боташ", а само директорът на "Булгаргаз" Деница Златева, той отговори, че подозира, че двамата директори не са участвали в реалните преговори, а им е било наредено от бившия енергиен министър Росен Христов да сключат договора.
Министърът коментира и пазара на ток в страната. По думите му, сметките на хората няма да се увеличат заради еврозоната. В момента се разглеждат поправки в енергийния закон, които да позволят по-добра защита на потребителите, в случай на тежки аварии като миналата година.
"Поех ангажимент към българските домакинства да поставя ЕРП-та в ъгъла. С новия закон домакинството, че е силната страна, а не доставчика на ток", каза Станков.
Той коментира и случващото се в "Лукойл" с думите, че представителя на държавата му е докладвал, че досега не е обсъждано на надзорен съвет в компанията евентуалната й продажба.