За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в специалности с недостиг на кадри. Данните са предоставени на БНР от Министерството на образованието и науката.
За предстоящата учебна година са предложени близо две хиляди места при повече от 130 работодателите за практическо обучение на студенти, предимно в сферите на здравеопазването и техническите науки.
Според въведения през 2021 година механизъм в Закона за висшето образование, държавата поема разходи за обучение на студенти, които са сключили договор с работодател за осигуряване на стаж по време на следването и на работно място след дипломирането.
Има условие, че студентът трябва да остане на това работно място поне 5 години. През първата учебна година такива договори са сключили 9 студенти, изучаващи медицина, здравни грижи и водоснабдяване и канализация.
През втората година броят им е нараснал на 23-ма, като най-много са започнали стаж по специалността мехатроника в няколко фирми. Държавните средства, похарчени за обучението им през тези две години, са в общ размер на 104 000 лева.
За тази есен работодателите са подали заявки, че имат нужда от над 700 медицински сестри. Търсят се също стажуващи за Пощите, компанията "Железопътна инфраструктура", държавните горски стопанства, фирмите, които добиват полезни изкопаеми.